آثار تاریخی و باستانی

روستای سهرفیروزان قدمتی چند هزار ساله داشته و آثار و ابینه تاریخی زیادی در آن وجود دارد. بنابراین پتانسیل زیادی در بخش گردشگری دارد و سالیانه گردشگران زیادی از این روستا بازدید می کنند. در سال های گذشته تعداد زیادی از گردشگران خارجی از روستا بازدید کردند. از جمله اماکن تاریخی روستا می توان به مقبره شیخ بابا احمد، بابا هودالدین، مسجد ملائکه (حاج مطلب)، کوشک، امام زاده زکیه و رقیه خاتون، خانه تاریخی حاج محمود وکیلی، شیر سنگی اشاره نمود. همچنین این روستا دارای ۶ اثر ثبت شده ملی می باشد:

 

  • پل تاریخی بابا محمود سهروفیروزان مربوط به قرن ۷، در دوران مغول بدست بابا محمود سهروفیروزانی ساخته شده است (تاریخ ثبت ۲۵/۱۲/۱۳۴۵ به شماره ثبت ۶۳۴)

 

  • حمام سهر مربوط به دوره قاجار (تاریخ ثبت ۱۳/۰۳/۱۳۶۸ به شماره ثبت ۱۹۲۱۶)
  • حمام فیروزان (تاریخ ثبت ۱۸/۹/۱۳۸۷ به شماره ثبت ۲۳۹۱۵)

 

 

  • برج کبوتر باغ ملاباشی مربوط به دوره قاجار (تاریخ ثبت ۲۰/۱۲/۱۳۸۵ شماره ثبت ۱۸۱۰۸)

 

 

  • بقعه اما زاده شاه ابوالقاسم (تاریخ ثبت ۱۶/۰۳/۱۳۵۶ به شماره ثبت ۷۵۶)

 

 

  • مسجد بابا محمود و البته از دیگر آثار تاریخی سهروفیروزان میتوان به مقبره بابا محمود، مقبره بابا شیخ احمد، مقبره بابا هودالدین، مسجد ملائکه (حاج مطلب)، قلعه کوشک نگهبانی، امامزاده زکیه و رقیه خاتون، خانه تاریخی حاج محمود وکیلی، منزل تاریخی حاج محمد کاظم وکیل الرعایا و شیر های سنگی نام برد.

برج کبوترخانه سهروفیروزان

این برج کبوتر در سهروفیروزان قسمت جنوب شرقی و در محل باغ تاریخی و زیبای ملاباشی متعلق به یکی از سادات و مالکان سهروفیروزانی دو بنای برج کبوتر که به صورت استوانه ای به قطر ۸ متر و ارتفاع ۱۲ متر با کمربند گچی صیقلی در قسمت فوقانی برج و قابلیت گنجایش چند هزار کبوتر در آن واحد قرار دارد که قدمت آن به دوران صفویه میرسد و با توجه به فواید متعددی که کبوتر داشته و در گذشته کبوتر داری خصوصا در مناطقی که محصولات جالیزی کشت میشده مورد توجه مالکان و بعضا کشاورزان بوده و نه تنها از فضله آنها که کودی ارزشمند بوده و همچنین پر ها و گوشت آنان بهره میبردند که آواز نحوه پرواز و زایش و مرگ و میرشان نیز کمکی به پیش بینی و حدس حوادث آینده برای کبوتران داشته.

حمام تاریخی سهر

حمام تاریخی سهر واقع در روستای تاریخی سهرفیروزان از توابع بخش پیربکران با مساحتی بالغ بر ۴۰۰ متر مربع از دو قسمت بزرگ و کوچک تشکیل شده و شامل بخش هایی مثل رختکن، میاندر و گرم خانه است که در دوره قاجاریه ساخته شده است

حمام های تاریخی سهرفیروزان:

یکی دیگر از آثار تاریخی سهرفیروزان، که نشانگر فرهنگ و تمدن و عظمت این شهر تاریخی می باشد وجود حمام های متعدد تاریخی است که در قسمت های مختلف سهرفیروزان و در زمان های دیرین بنا شده اند که در دوره های کهن با توجه به اهمیت نظافت در بین ایرانیان و دین زرتشت نبی(ع) و سپس در دین مبین اسلام و آموزه های نبی مکرم اسلام(ص) نزد ایرانیان این بنا جزو مهمترین بنا ها بوده است

 در جنب مسجد تاریخی چهارده معصوم(ع) در محله سهر، دو باب حمام مردانه و زنانه خزینه ای با بنای طاق چشمه ای و دو قسمتی با معماری زیبا و اصبل ایرانی اسلامی وجود دارد که تا دهه های گذشته مورد استفاده بوده است همچنین در محله فیروزان و جنب مسجد تاریخی انبیاء(ع) دو باب حمام دیگر مردانه و زنانه خزینه ای با معماری مطابق با حمام محله سهر وجود دارد که این حمام ها هم تا سال های قبل مورد استفاده اهالی بوده است از قدیم الایام گرمابه های عمومی خوصا در مکان های سیاحتی و زیارتی برای مسافرین نیز وجود داشته که می توان حمام های آستان تاریخی امامزاده شاه ابوالقاسم(ع) اشاره کرد. دو باب حمام مردانه و زنانه خزینه ای در کنار بنای امامزاده شاه ابوالقاسم(ع) با معماری اصیل ایرانی اسلامی طاق چشمه ای وجود داشته که متاسفانه بر اثر جهل تخریب شده است…

مسجد تاریخی بابامحمود

متعلق به دوران ایلخانان مغول، این مسجد که قدمتی بیش از ۸۰۰ سال دارد در بخش میانی روستای سهروفیروزان و در دامنه کوه در بالای قبرستان قدیمی بابامحمود، مسجدی کهن با دیوار های قطور و با پایه های سنگی و سقف ضربی و ساختمانی نسبتاً ساده و کوچک متاثر از معماری دوره ایلخانان مغول که بعد ها ایوانی نیز در آن تعبیه گردیده و معروف به مسجد بابا محمود (ره) است قرار دارد که قدمت بنا به بیش از ۸۰۰ سال میرسد. مقرنس به کار رفته در این بنا از سادگی در خوری برخوردار است. ساختمان به صورت سه دهنه ای است که درب اصلی در قسمت میانی و در جانبین آن دو در فرعی دیگر قرار دارد، ظاهراً مسجد بیشر مورد استفاده مردان قرار میگرفته و از ویژگی های یک مسجد جامع بر خوردار نبوده است بلکه جنبه خاص تری داشته اما با توجه به قدمت و نوع معماری این بنا می توان دریافت حاکمان و امرا و مقامات لشگری در این مسجد با مردم دیدار داشته اند. این مسجد دارای گچبری و کاشیکاری زیبایی خصوصاً در اطراف محراب است، مسجد دارای ۵ حجره یا اتاقک است که همگی حول محور شبستان قرار گرفته اند،ا ما اینک سهرفیروزان علیرغم گذشته و قدمت طولانی متاسفانه فاقد آثار باقیمانده متعدد می باشد و ضرورت ثبت و حفظ این مسجد در دامنه کوه که موجب نفوظ رطوبت در این بنای کهن گردیده توجه جدی می طلبد.

  قلعه تاریخی کوشک

 

قلعه متعلق به دوران ساسانیانی است که در جهت دیگر سهر فیروزان سمت جنوب شرقی مشرف به مزرعچه و قلعه بزی و در مسیر راه های خروجی و در دامنه کوه ، قلعه ای دیگر قرار داشته که آثار گلی و خشتی آن هنوز باقی است. این قلعه که تحت عنوان کوشک نامیده میشود وجه تسمیه ای با مسما دارد زیرا علاوه بر مرتفع بودن اطراف آن را باغها و کشتزار ها پوشانده است. این بنا شامل چند قسمت با اتاق های متعدد و هفت دهنه است با آثاری از تزئین و گچ کاری زیبا که می توانسته در اعصار گذشته کاربرد های جدا گانه چون محل نگهبانی یا کمپ نظامی ، دروازه شرقی شهر سهرفیروزان ، آتشکده، حاکم نشین و غیره داشته باشد. محلی ها اعتقاد دارند قبل از اسلام این مکان محل استقرار نیروی نظامی برای حراست از شهر یا دیدبانی برای راه و در آغاز اسلام از این محل به عنوان عبادتگاه و سنگر مسلمانان استفاده میشده است و قدمت بنا به دوره ساسانیان میرسد.

امام زاده ابوالقاسم

در انتهای شهر قدیم فیروزان و در نزدیکی رودخانه زاینده رود بارگاه امامزاده شاه ابوالقاسم (ع) قرار دارد که ساختمان امامزاده از خشت خام و گل رس ساخته شده و در دوره های دیگر بخش هایی به آن اضافه گردیده و بعضاً نمای آجری دارد و گنبد امامزاده هرمی شکل و هشت ضلعی با ساق هشت گوش است که در مجموع نوع معماری امامزاده ایلخانی است. در دوره های صفوی، قاجاریه و معاصر تغییراتی در آن ایجاد شده همچنین قرائن موجود گویایی وجود حمام، بازار، قبرستان، چاه ها، باغ ها، اسطبل، نقب و دیگر ملحقات و … در اطراف و اکناف امامزاده بوده که به تدریج تخریب شده البته اگر مرقد مطهر را نقطه مرکزی این بنا قرار دهیم ظاهراً به صورت چهار ایوانی بوده اگر چه اکنون یک ایوانی است. ابعاد مرقد ۶ در ۶ به صورت چهار درب قرینه از چهار طرف با سقفی با ارتفاع تقریبا ۴/۵ متر با اصول معماری ایرانی اسلامی است و ضریح چوبی مشبک می باشد که در سال ۹۷ با ضریح جدید جایگزین شد همچنین بر اساس اطلاعاتی که تحت عنوان شجره نامه ی امامزاده توسط حجت الاسلام حاج شیخ علی فلسفی (لطفی زاده) با استفاده از منابع آستان قدس رضوی جمع آوری نموده به نقل از صفحه ۹۸ کتاب مهاجران آل ابوطالب نوشته ی آقای سید ابراهیم طباطبا آورده: حضرت امامزاده شاه ابوالقاسم علی بن زید بن حسن بن جعفر بن محمد السلیق بن عبدالله بن محمد بن حسن بن الحسن بن الحسین الاصغر بن علی بن الحسین (ع) در استان اصفهان، نقیب اصفهان بوده و در سال ۴۱۸ هجری وفات یافته و در دهستان سهرفیروزان دفن گردیده است که زیارتگاه اهالی محل است و از جاهای دور و نزدیک نیز برای زیارت به این مکان آمده و نذورات خود را در جوار آن اداء میکنند. در گذشته پنجشنبه بازار پر رونقی نیز وجود داشته است که نشان از رونق و احترام و کثرت حضور جمعیت در این مکان دارد البته دو باب حمام مردانه و زنانه همچنین اسطبل وجود داشته که مختص زائرین و مسافرین و مجاورین بارگاه امامزاده بوده است که متاسفانه تخریب شده اند.

پل بابا محمود

پل بابامحمود سهروفیروزان که در بین پل های قدیمی لنجان از قدمت بیشتری برخوردار است،ساخته شده در دوره ایلخانان مغول (عهد سلطان محمد خدابنده الجایتو) توسط یکی از اهالی،مشاهیر،بزرگان شهر و حاکم لنجانات و از مشاوران الجایتو یعنی بابامحمود سهروفیروزانی در سال ۷۰۴ ه.ق است. این بنای تاریخی که قدمتی بنابر ۷۳۵ سال دارد. برخی بر خلاف واقعیت و انسانیت و شرافت این اثر مهم و زیبا و تاریخی سهروفیروزان کهن را در دنیا به نام جای دیگری معرفی میکنند. این بنایی که از قدمت و تاریخ ایران سخن میگوید و از بنا های اسلامی و منحصر به فرد دوره ایلخانان مغول در ایران به شمار می آید و حتی در عرصه ی جهانی و بین الملل نیز از قدمت این مرزوبوم و فرهنگ و تمدن ایران اسلامی دفاع کرده و سخنی برای گفتن دارد متعلق به سهروفیروزان است.

شیر سنگی

شیر سنگی تاریخی در سهروفیروزان قدمتش به دوره ایلخانان حدود ۷۰۰ سال پیش باز میگردد. شیر های سنگی سهروفیروزان طبق گفته یکی از همشهریان متعلق به دوره ایلخانان مغول بوده و قدمتی بالغ بر ۷۵۰ سال دارد. شیر های سنگی در آن دوره معمولا بر قبر پهلوانان یا جنگاوران و دلیران یا مشاهیر قرار میگرفته است و اینکه در سهروفیروزان هم دو شیر سنگی وجود داشته گویای تاریخ و عظمت و بزرگان و دلاوران و جنگاوران سهروفیروزان است. که متاسفانه از این دوشیر سنگی یکی به طور کامل و دیگری سر شیر به سرقت رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوازده − 6 =

فهرست